Denne her middagssalat, er en Carsten Kyster har lavet til et ugeblad. Det er en lækker og mættende salat, og så kan du nemt udskifte nogle af grøntsagerne.
Jeg lavede salsaen lidt i god tid, så den kunne nå at trække smagen af citronolien. Holder du af brød til, kan et godt madbrød serveres til.
[ingredients title="Søde kartofler med Bønnesalsa"]
2 personer til aftensmad
- 400 gr søde kartofler
- lidt olie eller allerhelst Oliespray
- salt og peber
------ - 1 dåse brune bønner
- 100 g feta
- 1 mango
- 2 stængler bladselleri
- 1 Pak Coi
- 2 spsk olivenolie smagt til med citronsaft eller brug Spray & Save Olivenolie med Lemon
Skrub den eller de søde kartofler godt og skær i grove både. Læg dem på bagepapir og spray/pensl med olie og giv dem lidt salt og peber. Bages i ovnen ved 210 grader i ca 10 - 15 min. De skal være møre, men ikke overbløde. Og de må gerne være lidt gyldne.
Hæld bønnerne op i en si og lad dem dryppe af.
Skær bladselleri og Pak Coi i fine skiver. Brug også bladene fra pak coien. Skær mango ud i mindre tern og kom dem i en skål sammen med bladselleri, pak coi og bønner. Hæld olien ved eller spray det god med Lemon olien. Giv et kværn salt og peber, og vendt det godt rundt. Kom fetaosten ved, i grove stykker.
Vend gerne friske spirer i, eller grofthakket persille/koriander.
Anret de bagte og varme søde kartofler på 2 tallerkener og fordel salsaen ovenover. Slut med et drys grønt og server.
[/ingredients]
Skriv din kommentar her