• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
Jensens Madblog
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Om siden
menu icon
go to homepage
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Om siden
search icon
Homepage link
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Om siden
×
Jensens Madblog » Livsstil » Festival-Marked » Så er den SMUKKE festival startet.

Så er den SMUKKE festival startet.

Udgivet: 7. aug. 2012. Af: Ellen Jensen. Opdateret: 9. feb. 2023.

Så er jeg vel ankommet i den SMUKKE Bøgeskov, og klar til SMUK fest i den næste uges tid. Armbåndet sidder smukt om håndleddet og Hoteltet er fyldt op med bagagen. Det er 8. gang jeg er med til festival i Skanderborg, og alle år har det været en smuk og fantastisk oplevelse.

I år er der så lidt ekstra, da jeg er inviteret med af festivallen som madblogger, og derfor har fået pressekort og pressearmbånd. Så der skal også arbejdes lidt mellem alle de smukke oplevelser. Jeg skal besøge de forskellige madsteder og skrive om, hvad de kan tilbyde og hvordan kvaliteten i det hele taget er af alle de spændende madboder der er. Det bliver en spændende opgave, og jeg glæder mig meget.

SMUK fest startede i 1980 og hed den gang blot Skanderborg Festival. Siden 1985 har festivallen heddet Danmarks Smukkeste Festival, og det er der vist ingen der kan sætte spørgmålstegn ved.
I 1986 åbnede man Chez Walther - landets første festivalrestaurant , der diverterede med en menu af Laksemousse, Culottesteg og Honningmelon til en pris af 120 kr. Det må man da kalde en rigtig 80'er menu. Siden da er der kommet mange flere spændende og gode spisesteder til.
I år kan bla. nævnes Bitz & Holm, som vi alle kender fra Go Morgen DK der har deres helt eget spisested i bøgeskoven med komfurmad. Her laver de 2 kokke alt på deres måde. Altså mad fra bunden og med de bedste råvarer - med kærlighed og kant.

Eller Tulip Dinner, der serverer alt i bacon, lige fra bacon-is til bacon-shots.

Jeg skal helt bestemt besøge begge disse steder.

Jeg vil forsøge at komme til en computer i presseteltet, så jeg løbende kan fortælle om mine oplevelser. Kan jeg ikke det, får I det hele når jeg kommer hjem igen. Kameraet er selvfølgelig min faste følgesvend, så der vil komme massevis af billeder senere.

I morgen, når festivallen officielt åbner, vil jeg tage en tur rundt og finde de steder jeg vil besøge og skrive lidt om. Indtil da, vil der nok mest være hygge ved teltet på Skanderborg Hus. Og så skal vi nyde den medbragte madkurv, der består af Frikadeller med grønt, Pastasalat og en Spelt/Kartoffelsalat. Senere kommer der ost og mere hygge. Den helt perfekte start på en dejlig festival.

Mere inspiration

  • Tønder Festival 2018
  • En dag i Mariager
  • Søndag på Foodexpo
  • Weekend i Kolding med Fødevarefestival

Se mere indhold på bloggen

Fiskefilet i ruller og farverige rodfrugter

Pæresaft

Æggekage med creme fraiche

Kage med Squash

Bredt madudvalg i Bøgeskoven

Ribstærte med ris

Efterårsfad

Sarah Bernardt

Læserinteraktioner

Skriv din kommentar her Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Primær Sidebar

Søg i opskrifterne

Seneste opskrifter

  • Brunkål - den rigtige opskrift på karamelliseret kål
  • Wok med svinekød, kokosmælk og nudler
  • Skildpadde kys med chokolade skildpadder
  • Gulerodssuppe - nem opskrift på suppe med gulerødder
  • Hokkaidosuppe med bacon - opskrift på græskarsuppe
  • Æggekage på pande med lækker salat
  • Mørbradgryde med champignon og lækker mos
  • Grøntsagsgryde med karry og spidskål
  • Ølkage - nem krydderkage med hvidtøl
  • Hakkebøf med bløde løg og lækkert tilbehør

Copyright © 2025 · Jensens Madblog.